PSG248 - Pylaemenes guangxiensis

Strašilka Pylaemenes guangxiensis patří k nejmenším chovaným strašilkám, dorůstá většinou do velikosti asi 5cm. Vzhledem k malým rozměrům ji postačuje terárium o rozměrech asi 20x20x20cm, takže patří k druhům vhodným pro začátečníky, kteří nemají v plánu si kupovat velká terária. Každý, kdo si tuto strašilku pořizuje, by měl ale počítat s tím, že Pylae jsou dost plaché a málo akční. Osobně se snažím terárium přizpůsobit co nejvíce potřebám strašilek. Proto v něm mám kůru a větvičky, aby se strašilky mohly schovat, kdykoli to uznají za vhodné. Bohužel pak ale dochází k situacím, že většina strašilek je schovaných prakticky pořád. Ven vylézají většinou až po zhasnutí.
                          Odpolední pokec                                                    Schovka za listem
 
Jako potrava strašilkám slouží listy ostružiníku a maliníku, které doporučuji při výměně velmi důkladně prohlédnout, protože Pylae opravdu skvěle splývají s větvičkami a suchými listy.
                                 Nymfa                                                                Dospělá samička
 
Rozmnožování probíhá partenogeneticky, protože samečci nebyli zatím ani v přírodě zaznamenáni. Samičky kladou poměrně velká tmavá vajíčka kulatého tvaru opatřená chloupky s háčky, což u mě způsobuje přichytávání kokosového vlákna a tudíž jsou někdy vajíčka těžko k nalezení. Po původních neúspěšných pokusech přimět strašilky, aby kladly do kelímku s vlhkým substrátem jsem od tohoto způsobu upustil a tak nemají Pylae jinou možnost, než klást na zem. Počet nakladených vajec je poměrně malý ( u mě přibližně 5-6 za měsíc), ale strašilky se údajně dožívají i více jak 2 let, takže za tu dobu nakladou vajec jistě dost. Vajíčka jsem původně inkuboval na vlhkém kokosovém vláknu v krabičce, tato metoda vajíčkům vyhovovala, ale později jsem zjistil, že se strašilky líhnou i s vajíček ponechaných v teráriu, proto jsem je přestal vybírat a výsledky jsou srovnatelné. Někteří prcci se mi vylíhli za méně než 100dní od nalezení vajíček, ačkoliv podle dostupných informací má inkubace trvat 4-6 mesíců. Tak mám asi dobré podmínky :D. Pochopitelně od doby, kdy jsem přestal vajíčka vybírat, nemám o času inkubace přehled.
                                 Vajíčka                                                           Jednodenní nymfa
 
Zajímavým chováním tohoto druhu strašilek je předstíraná smrt. Velmi často strašilky stuhnou a tváří se, že jsou mrtvé. Jedna má dospělá samička tuto činnost provádí s extrémním nasazením a dokáže i několik dní ležet nehnutě na zemi. Nevím zda je to způsobeno například jejím již pokročilým věkem, ale již několikrát jsem ji málem vytáhl z terária jako mrtvolku. Naštěstí jsem na to vždy zapomněl a jak jsem si zase vzpomněl už byla pryč. 
 
Videa se strašilkama Pylaemenes guangxiensis - První video