PSG 018 - Heteropteryx dilatata - Chov ukončen

Heteropterix dilatata patří k největším a nejtěžším strašilkám v mém chovu.  Tyto strašilky mají obranný reflex, při kterém se snaží vztyčenýma zadníma nohama sevřít útočníka mezi otrněná stehna a holeně zadních nohou. Stejný obranný mechanismus používají i E. calcarata a od obou druhů to může být poměrně bolestivé.
                       Subadultní sameček                                                   asi subadultní samička
 
Samičky jsou větší než samci, dorůstají až 17cm, váha asi 50g. Stejně jako u D. gigantea, lupenitek a jiných druhů má samička víc svleků než sameček (samice 7, samec 6), takže bývá často problém s rychlým dospěním samce, který pak žije jen pár měsíců, samičkám to trvá déle a v dospělosti žijí i přes rok. 
 
Samec dorůstá kolem 13cm, má velké křídla a na rozdíl od samičky je schopen letu, ačkoli nelítá zrovna moc dobře :D.
Obě pohlaví vypadají ze začátku stejně, později se samičky vybarví do zelené až žlutozelené barvy, samci zůstanou hnědí.
Strašilky krmíme stejně jako většinu ostatních ostružiním a maliním.
                                                                    Dospělí samečci
 
Zajímavá je délka inkubační doby vajíček, která se údajně pohybuje mezi 8mi a 16ti měsíci. Jinak řečeno většinou se mladé strašilky vylíhnou až dávno po smrti rodičů. Nicméně to čekání stojí za to, jedná se o opravdu krásné strašilky a každý chovatel by je měl aspoň  dočasně zařadit mezi své svěřence. 
U mě bohužel chov moc nedopadl, všechny 3 samičky, pravděpodobně v subadultním stádiu umřely během několika dní. Nepřišel jsem na to, kde se stala chyba. Snad v budoucnu se k tomuto druhu vrátím.