Chameleoni Rhampholeon spectrum - CHOV UKONČEN

Tento druh malých chameleonů pochází ze střední Afriky. Barva bývá v různých odstínech hnědé, a jsou schopni ji měnit podle místa, kde se vyskytují. Extrémy bývají od světle béžové až po tmavě hnědou přecházející skoro do černé, často s velmi zajímavými motivy, díky kterým skvěle splývají mezi spadaným a suchým listím. Podle internetových zdrojů se dorůstají 7-9 centimetrů. Naši drobečkové mají přibližně 7 cm, ale jelikož jsou zakoupeni z dovozu, nevíme jejich věk ani přibližně. Proto se až časem ukáže, zda ještě porostou, nebo už dosáhli maxima. Značný rozdíl mezi rhampholeonem a jeho stromovými příbuznými je v délce ocasu v poměru k tělu. Tyto malé druhy jsou zvyklé žít v dolních vrstvách pralesa, a proto nepotřebují chápavý ocas. Z toho důvodu je poměrně krátký – kolem 2 centimetrů.
                                Samička                                                                Sameček
 
Já osobně chovám prozatím skupinku dvou samic a jednoho samce v teráriu o velikosti přibližně 40x30x40, a dle mého názoru je tato velikost dostatečná pro dvojnásobné množství kusů. Podle dostupných informací by měli mít v teráriu přibližně 5cm silnou vrstvu substrátu (kvůli kladení vajíček) pokrytou vrstvou suchých listů, vhodných jako úkryt. U naší chovné skupiny jsme již pozorovali páření, ale na kladení a případné líhnutí zatím čekáme. Březost samiček by měla trvat něco přes měsíc a přibližně stejně dlouhá je údajně inkubace vajíček.
                          Na co asi kouká?                                                      S plným bříškem
 
Terárium máme vybaveno větvičkami a okrasným břečťanem, kterému ale bohužel nejspíš nevyhovuje vysoká vlhkost a začal nám asi po měsíci opadávat. Vlhkost se doporučuje asi 70-90%, což je poměrně hodně a proto rosíme 1-2x denně. Teplota by se údajně měla pohybovat v rozmezích 25-28 °C s nočním poklesem na 20-22 °C. My jim tyto výkyvy nejsme schopni poskytnout, a proto u nás mají teplotu kolem 24-25 °C a noční pokles je asi o 1°C následkem zhasnutí světla. Časem možná pořídíme výhřevnější světlo aby se teplota o par stupňů zvýšila. Svítíme cca 13-14 hodin denně.
                            Ubytování                                                                Mezi listím
 
Jako krmivo používáme cvrčky, které z části postupně nahrazuji pakobylkami ( video lovu pakobylky ). Bohužel pakobylky mají obranný mechanismus, a to splývat a nebýt vidět. Za několik dní se je ale jedna samička naučila lovit, a během pár týdnů i druhá. Sameček v tomto směru zaostává, jako možnou příčinu vidím fakt, že na rozdíl od samiček, které většinu času tráví ve střední a vrchní části terária (čili v místech kde se zdržují i pakobylky), samec je v 80-90% svého času schovaný na zemi mezi listím, takže nemá takovou možnost pakobylky sledovat a spíš zde potkává cvrčky, s kterými dělá krátký proces. Výhodou pakobylek, oproti cvrčkům je jejich poměrně pomalý pohyb, takže je jejich lov snadnější a často stačí dát pakobylku pár centimetrů před chameleona a během pár sekund je po všem, což pro mě dělá jejich chov zábavnějším, jelikož když chci vidět jak loví nemusím čekat dlouhou dobu a doufat že náhodou potkají nějakého cvrčka.
                          Kde to jsem ? :-O                                                   Držím se ať nespadnu :D