Ještěrka italská - Podarcis siculus

Tato krásná ještěrka žije v přírodě, jak už její český název vypovídá především v jižní Evropě – Itálie, Slovinsko, aj. Můžeme ji potkat prakticky kdekoli od sušších skalnatých stanovišť, až po zahrady a ulice měst. I s ocasem dosahuje délky až 25 cm. Samotné tělo má jen 7-9cm, zbytek je dlouhý ocas, který v nebezpečí odhazují. Za čas doroste regenerát, který je ale odlišný od původního ocásku. Zbarvení je šedohnědé. Na zádech má 2 zelené pruhy. Barva se často liší dle daného poddruhu.
 
Samečci jsou značně teritoriální, proto je možné chovat v teráriu pouze jednoho samečka. My máme doma jeden pár. Rádi se sluní, pod výhřevnou lampou se vyloženě rozvalují, nohy prohnuté a ve vzduchu. Ze začátku jsou bázlivé, ale poměrně rychle přivyknou a jsou schopny se naučit za krátkou dobu chodit si pro jídlo s pinzety.
 
                            Sameček                                                                             Samička
 
Jedná se o prakticky výhradně hmyzožravce. Přes léto je vhodné krmit smýkaným hmyzem. Rády mají i pavouky. Údajně nemají problém i s vosou nebo včelou, to bych ale měl trochu obavy. Jinak krmíme tím, co je zrovna po ruce… většinou to jsou švábi, ale nejsou problém ani cvrčci aj. Doma chovaný hmyz je dobré obalovat ve vitamínech.
 
Jelikož se jedná o Evropské ještěrky, především kvůli rozmnožování je musíme zimovat. Normálně svítíme kolem 10-12 hodin denně. Na začátku Října ubereme večer jednu hodinu svícení, totéž provedeme na začátku Listopadu i Prosince (můžeme i ráno, měli bychom svícení co nejvíce synchronizovat se slunečním světlem). V prosinci také vypneme zářivky a svítíme jen výhřevnou žárovkou. V polovině měsíce zhasneme úplně a porosíme. Necháme ještěrky v klidu asi týden a poté přesuneme na 2 měsíce do lednice, ideální teplota je 5-10 stupňů. Poté vyndáme a postupujeme stejným, čili vlastně opačným způsobem.
 
Páření probíhá na jaře po zimování. Samička klade vajíčka asi o měsíc později, většinou je zahrabe, což je problém pokud je chceme inkubovat například v inkubátoru, musíme hrabat a hledat. V jedné snůšce může být údajně až 6 vajec a podle některých zdrojů, může mít samička až 7 snůšek za rok. Vajíčka jsou asi 1cm velká. Mláďata se líhnou za 30-40 dní (při teplotě 28 stupňů. Mláďata mají kolem 6 cm. Vajíčka se prý dají inkubovat i v teráriu, ale s nižší účinností, trvá to déle a navíc dospělci mohou mláďata požírat, proto inkubujeme v inkubátoru.