Phyllocrania paradoxa

Kudlanka Phyllocrania paradoxa patří dle mého k nejúžasnějším kudlankám, především co se vzhledu týče. Vypadá trochu jako kříženec listu a vetřelce :D.
Tento druh patří k menším a méně akčním kudlankám, dospělci mají kolem 50 mm. Pochází z východní Afriky a Madagaskaru. 
Údajně je problém s příjmem potravy, ale já s tím nemám žádné problémy. Dočetl jsem se, že ideální je krmit létavým hmyzem, protože lezoucí příjmají s menším nadšením. Nicméně já je krmím už od L2-L3 mladými švábi Shellfordella tartara a občas nějákou pakobylkou nebo můrou, co přinesu na ostružinách.

                             S profilu                                                                        Ufon
 
Celkově jsou kudlanky poměrně málo akční a nikdy nepronásledují svou kořist, spíš čekají a čekají... 
Mladé kusy jsem choval v různých krabičkách, od subadultů dostali krabičky cca 12x12cm a myslím si, že jsou ideálně veliké.
 
Konečně jsem se dočkal dospělých kusů, bohužel se ukázalo, že 5 z 6ti kusů v mém chovu jsou samičky. U tohoto druhu je velká šance, že sameček páření přežije. Mě zvládl spářit 2 samičky, u třetí nejevil moc nadšení tak jsem ho tam nechal, a pak trochu zapomněl, takže za pár dní zbyly jen křídla :( 
                       Subadultní samička                                                     Dospělá samička
 
Pohlaví lze poznat jako u jiných druhů podle podle zadečku. Samci mají 8 článků, samičky 6. Navíc je rozdíl také ve výrustku na hlavě. Samičky jej mají hrubější a méně pokroucený, samci naopak úzký, delší a více pokroucený. 
                        Subadultní samec                                            Samička před posledním svlekem
 
                                                                Ukázka dvou ooték