Mecynorrhina torquata immaculicollis

Mecynorrhina torquata immaculicollis patří k jedněm z největších u nás chovaných zlatohlávků.  Samičky mají velikost 40 -60mm, samci mohou mít i nad 80mm. Jak samci, tak samičky mají matně zelenou barvu a štít je lemovaný bílým (časem někdy žloutnoucím) pruhem. I krovky mohou být lemovány bílou barvou a v dolní části krovek se můžeme setkat s bílými skvrnkami.  Zajímavé je, že samičky mají hlavu zelenou, zatímco samečci ji mají bílou.
                                Sameček                                                                 Samička
 
Samičky kladou vajíčka veliká přibližně 5mm. Larvy jsou poměrně kanibalistické, proto je raději chovám zvlášť. Malé larvičky v krabičkách do 100ml, poté je přendám do 1l krabiček kde dorostou a zakuklí se. Před kuklením mohou dosahovat až 12cm a hmotnosti i 50g. Větší larvy přikrmuji kvalitními kočičími granulemi, které konzumují docela ochotně.  Před kuklením larva přestává konzumovat substrát (a taky granule) a hledá si vhodné místo k zakuklení.
Jako substrát slouží hrabanka, do které někteří chovatelé přidávají trouch nebo nadrcený kravský trus. Hrabanku udržujeme středně vlhkou, ale po zakuklení již nevlhčíme.
V teráriu by měla být vyšší vrstva hrabanky, minimálně 10cm, ale raději víc. Larvy bychom měli vybíral raději několikrát týdně, protože se mohou požírat navzájem, nebo je mohou konzumovat také imaga. Celková délka vývoje je cca 12 – 15 měsíců a průměrná délka života imaga je u mě kolem 3-4 měsíců, ale údajně se mohou dožít i víc jak půl roku.