Chellorhina polyphemus confluens - CHOV UKONČEN

 
Tak jsem se časem rozhodl postoupit k trochu větším a náročnějším druhům zlatohlávků a zvolil jsem jako první právě druh Chellorhina polyphemus confluens. Jako hlavní důvod byl především poměrně dobrá dostupnost larev za lidové ceny. 
                    Čerstvý sameček                                                                Samička
 
Napřed jsem larvy choval každou zvlášť v 2,5 litrovém boxu. Poté, co dorostly do L3 už je mám vždy po dvojici a za celou dobu chovu nedošlo k žádnému problému. V druhé generaci jsem raději zvolil opět chov po jedné larvě, tentokrát ale v krabičkách o velikosti cca 1l. 
  L3 larva která se délkou blíží k 10cm, váha 27g                    Larvy pár týdnů před kuklením
 
Před začátkem chovu jsem se dočetl, že je velmi důležité larvy dokrmovat. První jsem vyzkoušel čínské zelí, jablíčko a kočičí granule. Nic s toho se neshledalo jako vhodné, zelí moc neubývalo a granule rychle plesnivěly, navíc jsem se dozvěděl, že pro velký roh u samců je nutná živočišná bílkovina. Proto jsem zkusil přikrmovat moučnými červy, což také nebylo úplně ideální. Nakonec jsem vyzkoušel i nejdoporučovanější metodu, a to larvy menších zlatohlávků. Těch ale bohužel moc nebylo, proto jsem stále musel hledat náhradní řešení. Kromě již zmíněných jsem zkoušel cvrčky, ti larvám evidentně chutnali, ale jelikož jsem je musel kupovat vyšlo to celkem draho. V další generaci při chovu v 1l krabičkách po jedné larvě jsem se opět vrátil k přikrmování granulemi, jelikož jsou krabičky menší, larvy nemají problém granule najít a při jedné granuli na jednu larvu jednou za 1-2 týdny vše většinou zkonzumují a nejsou s plesnivěním problémy. Pokud granule nejí, většinou to znamená brzké kuklení.
                    První imago v kokonu                                                 Sameček s menším rohem
 
Celková doba vývoje může trvat i přes 1 rok, já zakoupil první larvy velikosti L2 v lednu, a prvních imag jsem se dočkal na začátku září, takže by se dalo říct že tyto první kusy to zvládly celkem rychle. Zajímavé je, že ačkoliv všechny zakoupené larvy byly prakticky stejně velké, některé mají oproti těm prvním spoždění asi 4 měsíce. 
Imaga žijí 2-4 měsíce, ale už se mi stalo, že samička vydržela jen 50 dní.

    Dle hlavičky bych řekl že je levá L2 a pravá L1       Krásně viditělný rozdíl mezi L2 a čerstvě svlečenou L3

Videa s CHPC - První video,  Druhé video,