Eudicella smithi bertherandi    -    CHOV UKONČEN

Přesto že na první pohled není pro většinu lidí tak atraktivní jako ostatní zlatohlávci, má hned několik výhod. Především délka vývoje od vajíčka po imago je údajně při dobrém příkrmu jen 4 měsíce (bez příkrmu asi pul roku) a délka života imaga je také 4-6 měsíců. Takže poměr délky vývoje a života imaga je velmi dobrý a slibuje dlouhé období, kdy se budu moci zlatohlávky kochat. Bohužel u mě to zatím moc neplatí, první generace mi vydržela jen cca 2-3 měsíce.
Další velkou výhodou kterou jsem již sám vyzkoušel je schopnoust brouků být aktivní i při minimálním osvětlení. Často se mi stává, že ostatní druhy jsou večer již dávno zahrabané, ale bertherandi pořád pobíhají po akvárku. 
                                         Můj zatím nejhezší a největší odchovaný samec                
 
Tento druh patří ke střední velikosti, udajně se velikost pohybuje mezi 2 a 4 centimetry, u imag ze zakoupených larev měli všichni kolem 2,7-3cm. Jelikož budu mít jen pár jedinců, zatím jim bohatě stačí akvárium 20x20x20cm. 
                                Detail rohu                                Rozdíl velikosti rohů u brouků po stejných rodičích
 
Z původně zakoupených 13ti larev se mi sice zakuklily všechny, ale 4 se pravděpodobně poškodily, když jsem přenášel krabičky a umřely. Z ostatních se mi zatím vylíhly 2 samičky a 3 samečci, což bohatě stačilo k založení chovu. Odchovaných larev nebylo nějak velké množství, ale i tak pro mou potřebu naprosto dostatečné. Mimo to, se mi do rukou dostaly další larvy, údajně se špatné, malé linie, zkusil jsme je odchovat a výsledky byly opravdu nic moc. Pak už se ale začaly líhnout mé vlastní odchovy a velikost rohu samce je viditelný na fotkách. Rozdíl rohů slabé a mé linie je také viditelný na fotce. Navíc je i viditelný rozdíl ve velikosti brouků, u slabé linie mají samci sotva 30mm a jsou celkově drobnější, narozdíl od mých odchovů, kde mají samci kolem 35mm
                Larva nedlouho před kuklením