PSG99 - Epidares nolimetangere    CHOV UKONČEN

Strašilky Epidares nolimetangere jsou další ze skupiny drobných druhů, které jsou prostorově velmi nenáročné a stačí jim terárium výšky kolem 20cm. Já osobně je chovám v teráriu o rozměrech 26x24x22cm. Samičky dorůstají do délky asi 4-5 centimetrů, samečci jsou ještě o kousek menší. Na rozdíl od druhu Pylaemenes guangxiensis se jedná o strašilky s nejen noční, ale i s denní aktivitou (přesněji řečeno nedají si takovou práci s tím se schovat), takže jsou na pozorování vhodnější. Další nápadné podobnosti těchto dvou druhů si můžeme povšimnout po nakladení vajec, jelikož jsou od sebe prakticky k nerozeznání (vajíčka jsou kulatá, poměrně velká v poměru k velikosti strašilky, mají tmavou barvu a jsou opatřena chloupky s háčky díky nimž se na ně přichytává kokosové vlákno a tak je často nemůžu najít). Dalo by se říct, že Epi mají vajíčka malinko menší a tmavší barvy, ale rozdíly jsou minimální. Každopádně je to jeden z důvodů, proč jsem upustil od plánu chovat tyto druhy společně v jednom teráriu. 
                       Dospělá samička                                            Dospělý sameček
 
Často se můžeme setkat s doporučením, aby měly strašilky terárium s malým větráním a hodně se rosily, jelikož mají rády velkou vlhkost. S těmito poznatky jsem svůj chov začínal. Brzy jsem se ale setkal s plísní, která se objevovala kolem exkrementů na dně terária, proto jsem se rozhodl pořídit terárium z větším větráním. které by zajistilo prodyšnost. Tuto ztrátu vlhkosti se pokouším vynahradit značným rosením a zatím se zdá vše v pořádku. Jako potravu jim předkládám listy maliníku a ostružiníku, ačkoli konzumují také ptačí zob, který ale ubývá značně pomaleji, s čehož jsem usoudil, že upřednostňují ostružiny.
                                Vajíčka                                                               Detail samečka 
 
Tento druh jsem si původně neplánoval pořídit, ale když jsem viděl fotografie nemohl jsem odolat, strašilky mají opravdu velké otrnění které je ještě výraznější v poměru k jejich malému tělu, což mě velmi zaujalo, a proto jsem se rozhodl svou sbírku rozšířit i o tento krásný druh. Samičky kladou srovnatelné množství vajíček jako Plyae, čili málo. O to větší radost má pak člověk když se mu začnou líhnout mladé. Inkubační doba je přibližně 3 mesíce
                        Pár dní stará nymfa
 
Videa se strašilkama Epidares nolimetangere - První video