PSG9 - Extatosoma tiaratum (Strašilka australská)
Strašilky australské patří k asi nejznámějším druhům a mnoho lidí si pod pojmem strašilka vybaví právě je. V našich chovech se většinou vyskytují partenogenetické linie (samičí). Ale někteří chovatelé mají i samce. Mě se podařilo sehnat vajíčka s pohlavní linie, tak doufám že budu mít nějáké samce. Samičky se údajně dorůstají velikosti až 15cm, ale moje byly vždy značně menší a měli jen asi 11-12 centimetrů. Natáhnutou strašilku ale vidíváme jen málokdy, většinou má zadeček zatočený a vypadá trochu jako štír, což je nejspíš účel. Obvyklá barva pro tento druh je hnědá, ale existují i zelené a jinak zbarvené linie.
.jpg)
.jpg)
Samička při svleku Vajíčka
Australanky mají středně velká, kulatá vajíčka mramorového zbarvení. Podle toho co jsem slyšel, jich kladou ohromné množství. Já pozoroval spíš opak a vajíček bylo minimum...
.jpg)
.jpg)
Dospělá samička Dospělý samec
Obecně mohu říct, že tento druh je jeden z mála, kterému se u mě moc nedaří. Nicméně jsem byl obradován vajíčky s kterých se líhnou desítky mladých, tak uvidíme, zda se této generaci u mě bude líbit. Čerstvě vylíhnuté strašilky jsou velmi rychlé a akční, proto především při výměně krmné rostliny často utíkají a je třeba s tím počítat, většinou 10 minut po ukončení výměny chodím po pokoji a lovím ze stropu uprchlíky.
.jpg)
.jpg)
Starší nymfy, již normálně zbarvené Mladá nymfa před prvním svlekem
Moje australanky bydlely ve velkém teráriu společně s Calcaratama, Giganteama a velkým druhem pakobylek. S tohoto součtu byly asi nejmenší, ale přesto nebyly se soužitím žádné problémy.
.jpg)
.jpg)
Vzhůru nohama Na procházce