PGS270 - Peruphasma schultei (Strašilka ďábelská) - CHOV UKONČEN
Tento druh strašilky patří k nenáročným a já osobně jsem s ním svůj chov prakticky začínal. Jak již název napovídá, pochází původně z Peru, kde se živí pepřovcem. Mým strašilkám předkládám k jídlu ptačí zob kterého jsou všude mraky a je zelený i v zimě. Ďábelky vynikají svou sametově černou barvou a červenými křidélky, které roztahují pokud se cítí v ohrožení, což je pravděpodobně taky jejich jediný účel, protože pro let jsou příliš malé.
.jpg)
.jpg)
Dospělý sameček Dospělá samička
Samotné strašilky dorůstají délky kolem délky 5-7 centimetrů, přičemž samičky jsou větší a celkově mohutnější, především pokud jsou plné vajec. Samci toho využívají a často se vozí samičce na zádech, aniž by se u toho pářili. Někdy jsem si až říkal, zda nemají hlad, protože jsem i pár týdnů neviděl samečky slézt :D. Samičky kladou na zem asi 4mm velká černá, oválná vajíčka. Inkubační doba trvá asi od 3 do 5ti měsíců. Já vajíčka inkubuji ve sklenici s křemičitým pískem a akvacitem, kde je asi 1x týdně rosím. Mladé nymfy přendávám hned po vylíhnutí do společného terária. Nymfy jsou odolné a jejich úmrtnost je velmi malá (kolem 3-5%). Proto se nebojím novým majitelům předávat i úplně čerstvé nymfy. I líhlivost nymf je velmi vysoká a v mém chovu se vylíhne asi 8-9 z 10ti.
.jpg)
.jpg)
Vajíčka Nymfa
Strašilky chovám v teráriu o rozměrech přibližně 20x25x30cm, ale mám vyzkoušeno, že v pohodě zvládají i menší terárka, a proto jsou vhodné pro začátečníky, kterým vyhovují prostorově nenáročné druhy. Terárium rosím 3x týdně a jen mírně.
Někdy se můžeme setkat s tím, že strašilky vypouštějí chemickou látku, která může podráždit sliznice a kůži, zvláště nebezpečné by bylo, kdyby se dostala do očí. Nevím čím je ovlivněno, kdy strašilky tuto obranu použijí, osobně mám zkušenosti s tím že 95% času jsou naprosto bezproblémové a jen v jednom časovém úseku jsou takto protivné, nejčastěji pokud je jich v teráriu hodně.
.jpg)
.jpg)
Mladá nymfa (L1-L2) Středně velká nymfa (L4)