Lišaj smrtihlav - Acherontia atropos - CHOV UKONČEN

Lišaj smrtihlav je první mnou chovaný motýl. Tento druh můžeme potkat i u nás ve volné přírodě, ačkoli to není jeho typické stanoviště. Jeho domovem je Afrika a jihozápadní Asie. Odtud však každoročně létá na sever do Evropy. U nás se objevuje v květnu a červnu.
Housenky mají barvu do žluta s postraními černými pruhy. Růžek na zádní části těla je esovitě prohnutý. V přírodě se údajně krmí především květy a listy brambor. Já jim zatím předkládal listí šeříku, které konzumují a velkým nadšením. Kromě toho by měly přijímat také rulík zlomocný nebo ptačí zob. Stádium housenky trvá v našich poměrech cca 40-60 dní a housenka může dorůst až do délky 15cm. Jelikož jsem si pořídil již celkem velké housenky, tyto informace nemohu potvrdit.
                      Larvy po zakoupení                                                            V terárku
 
Než se housenka zakuklí, zalézá 20-40cm do země, kde si vytváří kuklící komůrku. U mě si musí vystačit s boxem, který je naplněný kokosovým vláknem. Kukla může být údajně velká až 10cm, většinou je to ale méně, kolem 60mm. 
                            Prcek a ruce                                                    Nechtěla slézt z větvičky
 
Přes zimu máme dvě možnosti, bud kuklu držet v teple anebo v chladu – čili ji zimovat.  Sám bych chtěl raději zimovat, protože přes zimní období se mi pro ně bude obtížněji hledat potrava. Nicméně jsem se dozvěděl, že přezimování je značně komplikované, kukly jsou citlivé na mráz a musí se počítat s velkou úmrtnosti.
                        Dospělec v detailu                                                            Krmení
 
Motýl se s kukly líhne přibližně za 3 týdny. Jedná se o jednoho z největších motýlů, které můžeme vidět v Evropě a největší lišaj ČR. Délka křídel je cca 50-60mm. Přední křídla jsou šedočerná, zadní křídla pak žlutavá s dvěma příčnými hnědými pásky. Na hrudi má světlou skvrnu, připomínající lebku. Jedná se o velmi dobrého letce, který je schopen dosáhnout rychlosti i nad 40km/h.  Jako krmení je vhodný med rozmíchaný s vodou. Mě se bohužel nepodařilo získat vajíčka, takže ani další generaci...