PSG 278 - Phyllium sp. (Lupenitka filipínská)

Lupenitka filipínská patří mezi mé nejoblíbenější chovance a byla po krevetkách hned druhý druh, který jsem začal chovat. Její napodobování listů je opravdu nádherné a netrénované oko ji v zarostlém teráriu snadno přehlédne. Především starší nymfy a dospělé samičky splývají s okolím dokonale.  Na mých hodně starých samičkách se začaly objevovat rezavé skvrnky, které vypadali jako žilkování a podporují imitaci listu. Navíc se u lupenitek sem tam stane, že si jedna omylem ukousne kousek druhé, protože si myslí, že je list. Tyto drobné kousance především na křídlech lupenitce vůbec nevadí a narušují pravidelnost jejího těla, čímž se maskování stává dokonalé.
                    Samička ve stádiu L5                                                 Samička vev stádiu L3
 
Samičky navíc nejsou schopny letu, protože jsou příliš těžké, takže poškození křídel pro ně nemá žádné neblahé následky. Na rozdíl od samiček jsou samečci schopni letu, čehož ale využívají poměrně zřídka. V našich chovech se často vyskytují pouze partenogenetické linie bez samců. Mně se naštěstí podařilo samečky sehnat a tak jsem pyšný na svou pohlavní linii lupenitek.
Rozdíl mezi samcem a samičkou je znatelný již od středně velkých nymf, kdy sameček má zadeček víc do špičky, zatímco samička má před koncem na každé straně menší „vlnku“. Podstatný rozdíl ale nastává až v posledním svleku, kdy se samička výrazně zvětší, kdežto sameček se zvětší jen o kousek a je dokonce štíhlejší než v subadultím stádiu.
         Dospělý sameček                        Dospělá samička
 
Další zajímavostí je fakt, že samička se za život svlékne 6x, zatímco sameček jen 5x. Navíc dospělá samička žije kolem půl roku, kdežto sameček pouze 2-4 měsíce (rozdíly v délce života jsou opravdu velké, zatím nevím, čím by to mohlo být způsobeno).
Několik týdnů po posledním svleku začíná samička klást vajíčka ,která mají nepravidelný oválný tvar a hnědou barvu. Vajíčka jsou po snesení poměrně hladká, ale při kontaktu s vodou se jejich povrch zvrásní a působí dojmem malé drátěnky, v tomto stavu již zůstanou i po vyschnutí.
                                 Vajíčka                                 V levo čestvě vlíhnutá lupenitka, v pravo stará několik dní
 
Já osobně vajíčka přendávám do krabiček se síťovinou, které mají na dně vodu a denně až obden je rosím. Odchov lupenitek je poměrně náročný. Proto, ačkoli se mi vylíhly lupenitky s poměrně malého počtu vajec, jsem s tím celkem spokojen. Nejvíce nymf umírá před prvním svlekem, pokud ho zvládnou je dále poměrně velká šance že se dožijí dospělosti. 
                    Čerstvá lupenitka na útěku                                                Čerstvý prcek
 
Lupenitky se líhnou tmavě zbarvené, aby svým vzhledem imitovaly mravence. Proto se i jejich způsob pohybu značně liší od starších stádií. Po několika dnech začíná nymfa zelenat.
                        Lupenitka na listě