Mastomyši

Mastomyši chovám jak v králikárně, tak doma ve zvířecím pokoji. K tomuto rozdělení došlo proto, jelikož údajně potřebují pro rozmnožování teploty nad 16 stupnů, ideálně nad 20. Toho se dá při venkovním chovu vyjma léta poměrně težko docílit. Proto jsem se rozhodl mít v domě chovnou skupinu 3-4 samiček + samce. Odchovy budu průběžně přesouvat do venkovního apartmánu, aby v terárku nebylo přecpáno. Terárium má rozměr cca 60x40x30cm, venkovní klec má rozměr 80x40x30, takže je dostatečně velká pro několik desítek mastomyší.
 
Jako podklad používám velké bezprašné hobliny, semtam přidám i trochu sena.
Jak terárium tak klec je vybavena dřevěným domečkem, který ale mastomyši postupně ohlodávají, proto nedoporučuji do tohoto vybavení moc investovat. Já použil staré použité domečky od ježků, takže mě to zas tak moc nemrzí. Není špatné vybavit terárim/klec větvičkami. Jednak po nich mohou lozit, ale taky je postupně ukusují a tím snížíte destrukci domečku, případně plastových částí ubykace.
Mastomyši se dají krmit prakticky čímkoli. Hlavní složkou potravy přes zimu je suché pečivo, zrní a psí granule. Přes léto přidávám větší množství ovoce, zeleniny nebo pampelišek. Občas přidám kvalitnější kočičí granule nebo hmyz, ale to jen opravdu příležitostně. Celkově jsem spíš zastánce toho, že do mastomyší ( a jiných hlodavců co chovám ) nechci moc investovat, takže opravdu většinu potravy tvoří staré pečivo, zbytky s ovoce,zeleniny atd.
Pochopitelně je nutné, aby měli vždy k dispozici vodu, což může být ve venkovním chovu přes zimu celkem oříšek, protože v nízkých teplotách voda v misce zamrzá. Proto někdy musím misky měnit, nebo dolívám horkou vodu, aby led rozpustila.