Leguán obojkový - Crotaphytus collaris

Leguán obojkový patří mezi menší druhy čeledi leguánovitých. Je vhodný hlavně pro chovatele, kteří chtějí mít doma nějakého leguána, ale nemají dost prostoru pro velké druhy. Leguán obojkový má v dospělosti velikost kolem 30cm. S tohoto rozměru ale dobrá polovina připadá na ocásek (možná i víc). Jeho přirozené prostředí jsou suché pouště se skálami a suchým nízkým porostem. V přírodě žije na jihu USA (Texas, Nové Mexiko) a v Mexiku. Ideální velikost pro skupinku 1+2 je cca 100x50x50. My máme v teráriu udělané poměrně hodně členité pozadí s různými výstupky a jeskyněmi. Důležitá je taky dostatečná vrstva písku, jelikož hlavně samice se poměrně často zahrabávají.
 
 
Dospělý samec má zbarvení s modrým nádechem, samičky jsou do hněda. Jinak se barvy mohou lišit podle poddruhu, ale také například u březích samiček. Charakteristickým znakem pro obě pohlaví tohoto leguána jsou 2 černé pruhy za hlavou. Podle tohoto „obojku“ také pochází jeho český název.
 
Typické samčí chování je, vylézt si na vyvýšené místo a odtud sledovat celé svoje území. Což přesně dokazuje náš sameček, který si už po 2 dnech průzkumů terária vybral svou oblíbenou pozorovatelnu, kde se rozvaluje.
 
 
Jako potravu mají v přírodě především hmyz (kobylky, sarančata, brouci) ale i pavouci, jiní ještěři atd. U nás dostávají především šváby (tartary, dubie aj.), příležitostně smýkaný hmyz, cvrčky atd. Prostě co je zrovna po ruce. Kromě smýkaného hmyzu, jin potravu většinou sypeme vitamínama a vápníkem. Kromě hmyzu můžeme předkládat i trochu ovoce a saláty. Občas neuškodí myší holátko. Pro zdárný vývoj je nezbytné jak UVA tak UVB. Kromě toho je nutné udržovat poměrně vysokou teplotu. V přírodě jsou leguání zvyklí přes den až na 50ti stupňové vedro, a v noci teplotu klesající až k nule. V chovu se doporučuje teplota cca 30 stupňů, ale pod výhřevnou žárovkou může být i 50.
 
Pohlavně dospívají mezi 1-2 rokem života. Pro úspěšné rozmnožování je prý nutné zimování. Jelikož máme zatím nedospělé jedince, s odchovem zatím zkušenosti nemám. Nicméně podle dostupných informací snáší samice několikrát za sezonu kolem 5ti vajec, které zahrabává jednotlivě. Celkem může údajně naklást za rok i víc jak 30 vajec. Inkubace cca 45-70 dní.